Wyszukaj

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Reklama

środa, 30 marca 2011

Stroje piłkarskie


Tagi: skarpetogetry piłkarskie skarpety sportowe opaski sportowe

Początkowo, w okresie rozwijania się piłki nożnej jako dyscypliny sportowej, stroje piłkarskie nie należały specjalnie do priorytetów które decydowały o kształcie footballu. Wyobrażasz sobie to w obecnych czasach?

Drużyny rozpoznawano po kolorach czapek lub getrów, czy nawet po różnokolorowych opaskach na rękach. Jednak bardzo szybko, bo jeszcze przed 1872 rokiem, wiele drużyn stworzyło własne wzorce swoich strojów, z których całkiem sporo dotrwało do naszych czasów. Nie zmienia to jednak faktu, że gdyby dziś jakakolwiek drużyna wyszła na boisko w długich spodniach, długich koszulach oraz czapkach, wywołałby salwy śmiechu na trybunach.


W początkowym okresie wprowadzania strojów piłkarskich cała drużyna występowała w takich samych, nawet bramkarz. Jedyne co odróżniało go od graczy z pola to czapeczka. Numerów na koszulkach zaczęto używać w latach 30-tych XX wieku. Nazwiska na koszulkach pojawiły się dopiero na pierwszych mistrzostwach Europy w 1992 roku, które były rozgrywane w Szwecji.


Ciekawie potoczyła się historia spodenek piłkarskich, a raczej ich długości. Aż do lat 60-tych XX wieku grano w spodenkach sięgających za kolana. Później, w latach 70-tych nastąpiła radykalna odmiana gustów i zaczęto grać w spodenkach coraz to krótszych. Reprezentacja Argentyny na mistrzostwach świata w 1972 miała spodenki tak krótkie, że ledwie zakrywały bieliznę.


Kolejnym ważnym elementem stroju są korki – czyli buty piłkarskie. Na początku grano w płaskich butach, szytych z namakającej skóry, przez co w trakcie meczu stawały się one coraz cięższe, podobnie jak ówczesne piłki. Pierwsze gumowe korki wymyślił w 1949 roku Adolf Dassler. Pięć lat później grająca jako pierwsza z drużyn we „wkrętach” reprezentacja RFN zwyciężyła dzięki temu wynalazkowi w Mistrzostwach Świata.


Getry od zawsze towarzyszyły strojom piłkarskim. Zmienił się tylko ich wizerunek i forma. Ze zwykłych skarpet ewoluowały do sięgających obecnie do kolan. Dzięki tak długim getrom możliwe jest całkowite schowanie pod nie ochraniaczy na piszczele, tak popularny (i według przepisów wręcz obowiązkowy) element stroju piłkarskiego, zostały wynalezione już w 1874 roku przez napastnika angielskiego klubu Nottingham Forest, Samuela Widdowsona.

Translate

Popularne posty

Obserwatorzy